(by popular vote) Best Film: Elling (Norway), directed by Peter Naess

Runners-up

First place: Her Majesty, directed by Mark J. Gordon (New Zealand)

Second place:

"/>

SIFF 2002 Golden Space Needle Awards

(by popular vote) Best Film: Elling (Norway), directed by Peter Naess

Runners-up

First place: Her Majesty, directed by Mark J. Gordon (New Zealand)

Second place: Bang Bang You're Dead, directed by Guy Ferland (U.S.A.)

Third place: Minoes, directed by Vincent Bal (Netherlands)

Fourth place: Das Experiment, directed by Oliver Hirschbiegel (Germany) Best Director: Julio Medem, Sex and Lucia (Spain)

Runners-up

First place: Takashi Miike, Happiness of the Katakuris (Japan)

Second place: Zacharias Kunuk, The Fast Runner (Canada)

Third place: Stefanie Sycholt, Malunde (South Africa)

Fourth place: Sandra Nettelbeck, Mostly Martha (Germany) Best Actor: Moritz Bleibtreu, Das Experiment (Germany)

Runners-up

First place: William H. Macy, Door to Door (U.S.A.)

Second place (tie): Alan Arkin, 13 Conversations About One Thing (U.S.A.), Ian Holm, The Emperor's New Clothes (Great Britain)

Third place: Per Christian Ellefsen, Elling (Norway)

Fourth place: Aaron Stanford, Tadpole (U.S.A.) Best Actress: Isabelle Huppert, The Piano Teacher (Austria/France)

Runners-up

First place: Emmanuelle Devos, Read My Lips (France)

Second place: Isabelle Huppert, Merci Pour le Chocolat (France)

Third place: Tilda Swinton, Teknolust (U.S.A.)

Fourth place: Edie Falco, Sunshine State (U.S.A.) Best Documentary: Ruthie & Connie: Every Room in the House (U.S.A.), directed by Deborah Dickson

Runners-up

First place: Daddy & Papa, directed by Johnny Symons (U.S.A.)

Second place: Smith Family, directed by Tasha Oldham (U.S.A.)

Third place: Into the Fire: American Women in the Spanish Civil War, directed by Julia Newman (U.S.A.)

Fourth place: My Voyage to Italy, directed by Martin Scorsese (Italy/U.S.A.) Best Short Film: The Host (Australia) directed by Nicolas Tomnay

Runners-up

First place: The Parlor, directed by Geoffrey Haley (U.S.A.)

Second place: Profiles in Science, directed by Wes Kim (U.S.A.)

Third place: Hasta Los Huesos (Down to the Bone), directed by Rene Castillo

Fourth place: The Fine Line Between Cute and Creepy, directed by Robert D. Slane (U.S.A.) JURY AWARDS New American Cinema Award: Who the Hell Is Bobby Roos? (U.S.A.), directed by John Feldman

New Director's Showcase Award: Satin Rouge (Tunisia/France), directed by Raja Amari

Special Jury Prize: Jiyan (Kurdistan/Iraq), directed by Jano Rosebiani

Asian Tradewinds Award: Mon-rak Transistor (Thailand), directed by Penek Ratanaruang

Special Jury Prize: Whispering Sands (Indonesia/Japan), directed by Nan Triveni Achnas

 
comments powered by Disqus